História

Toto plemeno pochádza z provincie Cordoba, ktorá sa nachádza v centrálnych oblastiach Argentíny. Zakladateľom plemena je Dr. Antonio Nores Martinez, lekár z rodiny starousadlíkov. Jeho vášnivá láska k psom a rovnako aj rodinná tradícia ho viedli k tomu, aby v r. 1928 zostavil v štandarde základné charakteristiky nového plemena psov, ktoré nazval argentínskou dogou. Najskôr začal so systematickým krížením rôznych čistokrvných psov so „starým bojím psom z Cordoby“ , ktorým bol veľmi silný a mohutný pes, avšak povahou nevyrovnaný a geneticky neupevnený. Bol výsledkom kríženia rôznych plemien, na ktorom sa podieľali napr.: mastin, buldog a bulteriér. Vo svojej dobe boli tieto psy veľmi známe a u nadšených a fanatických milovníkov psích zápasov veľmi obľúbené. Medzi týmito obdivovateľmi boli ľudia zo všetkých sociálnych vrstiev spoločnosti a ich koníček sa vtedy považoval za normálnu zábavu.

Vďaka prísnej selekcii a rastúcej kontrole povahy dosiahol Dr. Martinez po niekoľkých generáciách svoj cieľ, pretože sa mu podarilo vyšľachtiť prvú „ rodinu“ zo stabilne dedenými vlastnosťami. Spočiatku považovali všetci tohoto psa za bojové plemeno, ale Dr. Martinez, vášnivý lovec, ho používal na svojich obvyklých poľovačkách na vysokú zver, pričom sa u psov tohoto plemena prejavili natoľko užitočné vlastnosti, že sa čoskoro stal pri podobných poľovačkách nenahraditeľným. Tak sa v priebehu krátkej doby premenil na vynikajúceho psa na vysokú zver.

Behom rokov prekonal ďalšiu zmenu funkcie, pretože sa z neho vyvinul všestranný spoločenský pes, verný a nepodplatiteľný obranca svojho pána. Jeho sila, tvrdohlavosť, čuch a odvaha sú nedostižné medzi svorkovými psami pri poľovačke na diviačiu zver, pumy a ďalšiu škodnú zver, ktorá žije v ďalekých a členitých končinách Argentíny a ktorá spôsobuje škody na dobytku tunajších farmárov. Harmonický súlad a vynikajúce osvalenie pripomínajúce trénovaného atléta sú ideálnymi predpokladmi k tomu, aby mohol pes tohoto plemena prekonávať dlhé cesty za najrôznejších klimatických podmienok a aby bol schopný obstáť v tvrdých bojoch s prenasledovanými zvieratami.

Dňa 21. 5. 1964 bolo toto plemeno uznané Argentínskym kynologickým zväzom za samostatné plemeno. A od tejto doby sa tieto psy registrujú v plemennej knihe argentínskej agronomickej spoločnosti Sodiedad Rural Argentina.

Neskôr, 31. 7. 1973 bolo toto plemeno uznané ako prvé a jediné argentínske plemeno FCI a stalo sa tak hlavne vďaka neúnavným snahám Dr. Augusta Noresa Martineza, ktorý bol bratom zakladateľa plemena a pokračoval v jeho diele.