FCI Štandard č.292 

Krajina pôvodu: Argentína
Dátum publikácie oficiálne platného štandardu: 10. 11. 2011; Úprava FCI z 02. 08. 2012
Použitie: lovecký pes pre vysokú zver
Klasifikácia FCI: skupina 2 – Pinče, bradáče, molossoidné a švajčiarske salašné psy
sekcia 2.1. – molossoidné psy, dogovité psy, bez skúšky z výkonu

Preklad: Alexander a Mária Hersi, 20.03.2016

KRÁTKA HISTÓRIA: Toto plemeno pochádza z provincie Cordóba, ktorá sa nachádza v centrálnej oblasti Argentíny. Zakladateľom plemena je Dr. Antonio Nores Martínez, prominentný a činorodý chirurg (1907 – 1956).
Jeho práca bola založená na metodickom šľachtení “starého bojového psa z Cordóby”, plemena obrovskej sily a mohutnosti, ktoré bolo výsledkom kríženia buldogov a bulteriérov.

Pri šľachtení používal psov bielej farby, bez predkusu, s výraznými hlavami a dlhou papuľou. Cieleným a prísnym štúdiom pováh a selekciou počas rôznych generácií sa mu podarilo dosiahnuť jeho cieľ vytvoriť viaceré krvné línie, pričom na začiatku vždy požíval starého bojového psa z Cordóby, ktorého postupne krížil s anglickým buldogom, nemeckou dogou, pyrenejským mastifom, bulteriérom, boxerom, pointerom, bordeauxskou dogou a írskym vlkodavom. V roku 1947 bolo plemeno vyšľachtené a jeho genotyp a fenotyp stabilizované. V tom istom roku bol štandard plemena predstavený na pôde Poľovníckeho klubu v Buenos Aires.

Jeho sila, vytrvalosť, čuch a odvaha sú najlepšie využité vo svorke pri love diviakov, púm a ostatných predátorov, ktoré ohrozujú úrodu a dobytok žijúci v rozsiahlych a rôznorodých regiónoch Argentíny.
V roku 1964 bolo plemeno uznané Argentínskou kynologickou federáciou FCA (Federación Cinologica Argentina) a Argentínskou vidieckou spoločnosťou (Sociedad Rural Argentina), ktoré založili plemennú knihu a začali plemeno registrovať.
Plemeno bolo uznané FCI v roku 1973. Bol to výsledok veľkej vášne a unikátnej práce a snahy Dr. Agustína Noresa Martíneza, brata zakladateľa plemena, ktorý dosiahol uznanie plemena nielen vďaka svojím individuálnym aktivitám, ale aj prostredníctvom inštitucionálnej podpory FCA a Klubu argentínskej dogy Dr. Antonia Noresa Martíneza.

CELKOVÝ VZHĽAD: Je to atletický pes, stredne silný, molossoidného typu, výrazných ale harmonických proporcií. Vďaka mocnému osvaleniu a obratnosti vyvoláva jeho vzhľad dojem sily a energie, čo je v kontraste k jeho priateľskému a citlivému výrazu. Celý biely, môže mať jeden čierny fľak na lebke.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE: Stredne veľká lebka, papuľa by mala byť rovnako dlhá ako temeno. Výška v kohútiku by mala byť mierne väčšia ako výška v krížoch. Hĺbka hrudníka by mala predstavovať aspoň 50% výšky v kohútiku. Dĺžka trupu by mala presahovať výšku v kohútiku len o 10% (maximálne).

POVAHA A TEMPERAMENT: Počas lovu by mal byť tichý, nemal by nikdy štekať, s dobrým nosom a excelentným čuchom, rýchly, obratný, silný, robustný a mimoriadne odvážny. Nikdy by nemal byť agresívny voči ľuďom, táto črta sa prísne posudzuje. Musí dávať človeku bezpodmienečnú lásku bez výhrad.

HLAVA: Stredne veľká, vyzerá silno a mocne. Mozgovo-tvárové osi sú konvergentné.

MOZGOVÁ ČASŤ:

Lebka: Kompaktná, pri pohľade z profilu a spredu konvexná vďaka kontúram dobre rozvinutých žuvacích a krčných svalov.

Zátylok: Tylový hrboľ nie je viditeľný vďaka silným svalom krku, ktoré ho úplne zakrývajú.

Stop: Priznaný ale nemal by byť hlboký alebo by nemal mať ostré/strmé uhly.

TVÁROVÁ ČASŤ: Pokiaľ ide o lebku, línia spájajúca oba frontálne očné svaly je v rovnakej vzdialenosti od zátylku a čeľustného kĺbu hornej čeľusti.

Nos: Silno čierne pigmentovaný. Nozdry sú dobre otvorené.

Papuľa: Rovnakej dĺžky ako temeno, s konkávnou vrchnou líniou.

Pysky: Tesné, s voľnými okrajmi, čierne pigmentované, nikdy nie zvesené.

Čeľuste/zuby: Čeľuste korektne oproti sebe postavené, dobre vyvinuté a silné. Bez predhryzu alebo podhryzu, so zdravými, veľkými a dobre zasadenými zubami. Odporúča sa úplný chrup. Nožnicový záhryz a kliešťový záhryz je prípustný.

Líca: Veľké, výrazné, pokryté silnou kožou bez vrások. Dobre vyvinuté žuvacie svaly.

Oči: Strednej veľkosti, mandľového tvaru, tmavé alebo orieškovohnedé, viečka prednostne čierne pigmentované. Uložené stredne vysoko a ďaleko od seba, so živým a inteligentným výrazom no zároveň značne tvrdým.

Uši: Nasadené vysoko, po bokoch priliehajúce k lícam, dostatočne ďaleko od seba vzhľadom k šírke lebky. Z funkčného hľadiska by mali byť kupírované a vztýčené, trojuholníkového tvaru a ich dĺžka by nemala presahovať 50% predného okraja ušného boltca prirodzeného ucha. Nekupírované uši sú strednej dĺžky, široké, hrubé, ploché a na konci zaoblené. Sú pokryté hladkou srsťou, ktorá je o niečo kratšia ako na zvyšku tela, môžu sa na nich vyskytovať malé škvrny, ktoré sa nepenalizujú. V prirodzenej pozícii voľne visia a prekrývajú zadnú časť líc. Pri vzbudenej pozornosti môžu byť nesené stredne vztýčené.

KRK: Hrubý, klenutý, koža na hrdle je veľmi hrubá a vytvára hladké vrásky nie však lalok. Koža je elastická vďaka veľmi voľným vrstvám podkožia.

TRUP: Obdĺžnikový. Dĺžka trupu (meraná od ramenného kĺbu po sedací hrboľ) môže presahovať kohútikovú výšku iba o 10%.
Horná línia: Vyššia v kohútiku, mierne sa zvažujúca ku krížom. Dospelí jedinci majú stredovú ryhu pozdĺž chrbtice spôsobenú mohutnými chrbtovými svalmi. Pri pohľade zboku by nemala byť viditeľná žiadna priehlbina.

Kohútik: Silný, výrazný a vysoký.

Chrbát: Veľmi silný, s mohutnými svalmi.

Bedrá: Krátke, široké, dobre osvalené.

Kríže: Široké a silné. Mierne zvažujúce sa.

Hrudník: Široký a hlboký. Pri pohľade spredu a z boku dolná línia hrudníka musí dosahovať úroveň laktí, čo umožňuje maximálnu kapacitu dýchania. Hrudný kôš je dlhý s rebrami mierne klenutými.
Spodná línia a brucho: Od hrudníka mierne stúpajúca, nikdy nie vykasané, pevné, s veľmi dobrým svalovým tonusom.

CHVOST: Dlhý, nesmie presahovať päty, hrubý, stredne nasadený. V pokoji je prirodzene spustený, v akcii je zdvihnutý v dostatočne klenutom oblúku.

KONČATINY:

HRUDNÉ KONČATINY:

Celkový vzhľad: Nohy sú rovné, paralelné, s krátkymi a pevne priliehajúcimi prstami.

Lopatky: Uložené vzadu, s výrazným avšak nie prehnaným osvalením.

Ramená: Rovnakej dĺžky ako lopatky, dobre zauhlené.

Lakte: Silné, pokryté hrubšou a elastickejšou kožou, bez vrások. Prirodzene priliehajúce k hrudníku.

Predlaktie: Rovnako dlhé ako rameno, kolmé k zemi, rovné, so silnými kosťami a svalmi.

Zápästie: Široké, v jednej línii s predlaktím, bez kostných výrastkov a vrások na koži.

Záprstie: Skôr ploché, dobrej kostnej substancie, pri pohľade z boku mierne naklonené, nie prehnane.

Predné laby: S krátkymi a tesne priliehavými prstami. Vankúšiky na labách sú silné, hrubé a odolné, prednostne čierne pigmentované.

PANVOVÉ KONČATINY

Celkový vzhľad: Dobre osvalené, s krátkym predpätím a tesne priliehavými prstami, bez vlčích pazúrov. Primerané uhlenie.

Stehná: Správnych proporcií, s viditeľným a dobre vyvinutým osvalením.

Kolená: Správne uhlené.

Lýtka: O niečo kratšie než stehná, silné a dobre osvalené.

Päty: Predpätie je krátke, silné a pevné, zaručujúca silný pohon zadných končatín. Priehlavok je robustný, s výraznou pätou.

Päty sú silné, takmer cylindrické a vertikálne, bez vlčích pazúrov.

Zadné laby: Podobné ako predné, avšak o niečo menšie a mierne dlhšie, s rovnakými charakteristikami.

POHYB: Svižný a pevný, v prípade potreby dokáže rýchlo reagovať. Typické pre toto plemeno sú rýchle reflexy. Pokojný krok, priestranný klus – hrudné končatiny dosahujú ďaleko dopredu. Pohyb je výdatne poháňaný panvovými končatinami. V cvale pes ukazuje všetku svoju energiu a demonštruje svoju silu. Pohyb je svižný a pevný počas chôdze, klusu aj cvalu. Mal by byť harmonický a vyvážený potvrdzujúc pevnú telesnú konštrukciu. Mimochod nie je prípustný a je považovaný za závažnú chybu.

KOŽA: hrubá, ale pružná. Vrstvy podkožného tkaniva sú mierne uvoľnené a pružné, bez vrások, s výnimkou hrdla, kde je podkožné tkanivo voľnejšie. Uprednostňujú sa pysky a očné viečka pigmentované načierno. Čierne pigmentovaná koža nie je penalizovaná.

SRSŤ: všade rovnakej dĺžky, krátka, mäkké, s priemernou dĺžkou 1,5 – 2 cm. Hustota a kvalita sú rozdielne podľa klimatických podmienok.

Farba: Celá biela. Iba jeden čierny alebo tmavo sfarbený fľak na hlave, ktorý sa môže nachádzať na uchu alebo okolo oka. Veľkosť fľaku nesmie presahovať 10% veľkosti hlavy. V prípade, že sú posudzované dva porovnateľné jedince, uprednostňuje sa jedinec, ktorý má viac bielej.

VEĽKOSŤ A VÁHA:

Výška v kohútiku: Psy: 60 do 68 cm, Suky: 60 do 65 cm

Ideálna výška: Psy: 64 do 65 cm, Suky: 62 do 64 cm

Váha: Približne: Psy: 40 do 45 kg, Suky: 40 do 43 kg

CHYBY: Akákoľvek odchýlka od vyššie popísaných charakteristík má byť považovaná za chybu a závažnosť, s akou bude posudzovaná má byť priamoúmerná jej rozsahu a vplyvu na zdravie a blahobyt psa, aj na jeho schopnosť plniť svoju pôvodnú funkciu.

ŤAŽKÉ CHYBY:
✤ Nedostatočne vyvinuté svaly a kostra (slabosť)
✤ Čiastočne pigmentovaný nos u dospelých jedincov
✤ Malé, slabé a nezdravé zuby
✤ Entropium a ektropium
✤ Oči oválne, alebo okrúhle, ovisnuté viečka, svetlé, alebo svetlé oči
✤ Sudovitý hrudník
✤ Hruškovitý hrudník, ploché rebrá
✤ Nedostatočná hĺbka hrudníka, ktorá nedosahuje úroveň lakťov
✤ Nedostatočné uhlenie hrudných končatín
✤ Kríže vyššie ako kohútik ( prestavanosť )
✤ Mimochod
✤ Psy a suky, ktorých váha nie je v súlade s oficiálne platným štandardom a nedosahuje predpísanú veľkosť dospelého jedinca

DISKVALIFIKUJÚCE CHYBY:
✤ Agresívny, alebo príliš plachý jedinec
✤ Každý jedinec s fyzickými abnormalitami, alebo neadekvátnym správaním by mal byť diskvalifikovaný
✤ Predhryz alebo podhryz
✤ Hluchota
✤ Nedostatočné plemenné znaky
✤ Dlhá srsť
✤ Chýbajúca pigmentácia nosa u jedincov starších ako 2 roky
✤ Hnedý nos
✤ Ovísajúce pysky
✤ Fľaky v srsti na tele
✤ Viac ako jeden fľak na hlave
✤ Výška pod, alebo nad limit stanovený v štandarde
✤ Oči rôznej farby, alebo modré oči
✤ Chýbajúci pohlavný dimorfizmus

Poznámka:Psy musia mať dva normálne vyvinuté semenníky, úplne zostúpené v miešku
V chove majú byť používaní iba funkčne a klinicky zdraví jedinci, typickí predstavitelia plemena.

Štandard plemena na stiahnutie v angličtine.