Dog is for life not for bussines

Dog is for life not for bussines-pes je pre život nie na obchody – alebo pre peniaze. Alebo ak chcete nie na kšeft! Slogan, ktorý bol prítomný a rezonoval počas celého víkendu 12. a 13.9. 2004 vo Vrútkach, kde sa stretli chovatelia a milovníci molossov. Celé dva dni boli nabité bohatým a zaujímavým programom. Klubový víkend, zorganizoval Klub molossov Slovenska a podľa slov väčšiny zúčastnených, stojí za to ho zopakovať. Posúďte sami.

Sobota

Odborný seminár pre chovateľov, majiteľov a rozhodcov plemena bullmastiff.

Boli sme všetci v očakávaní, pretože prednášajúcou bola špičková chovateľka a posudzovateľka plemena bullmastiff zo zeme pôvodu, pani Pamela Jeans Brown.
Som veľmi rada, že prijala naše pozvanie a prišla sa podeliť so svojimi skúsenosťami. Keď som sedela a počúvala jej prednášku, v ktorej s jej príslovečným zanietením hovorila o pôvode, chove a posudzovaní bullmastiffov, preleteli mi v mysli spomienky na vedúcu sekretariátu Anglického kennel klubu, ktorá mi povedala: „Chcete, aby Vám bullmastiffov posudzovala a prednášala o nich svetová špička? Bez akéhokoľvek zaváhania doporučujem pani Pamelu Jeans Brown!“
Mala pravdu! Pamela ukázala, čo potrebuje človek k tomu, aby sa stal v tom čo robí tým najlepším. Verím, že nie len na chvíľu prítomných nakazila svojim nadšením, vedomosťami, nezištnosťou a túžbou po odovzdávaní skúseností. Vďaka týmto vlastnostiam sa človek stáva osobnosťou. Pamela nás všetkých presvedčila, že kynologickou osobnosťou bez pochyby je. Veď koľko schopných je medzi nami, ale po celé roky sa im nepodarí zanechať pamäťovú stopu na seba len preto, lebo im malosť osobnosti nedovolí podeliť sa so svojimi vedomosťami a šíriť pozitívnu myšlienku.
Seminár bol pre všetkých záujemcov bezplatný a okrem hodnotných poznatkov si každý odniesol abstrakt prednášky s malým darčekom -zápisníkom a tričkom s logom klubu a sloganom „Dog is for live not for bussines“! Pokiaľ by nevinný šteňací výraz bullmastiffa zlomil srdce a napomohol k tomu, aby čo len jeden množiteľ zapochyboval nad svojim konaním, naše úsilie malo význam.
Po prednáške bola zaujímavá diskusia. Otázky kladené rozhodcami vyjadrovali momentálne aktuálne problémy vo výstavných kruhoch. Otázky chovateľov zase úprimný záujem o implementovanie pozitív do svojich chovateľských či výstavných praktík.
Po skončení seminára nasledoval relax na moloss party, vrámci ktorej rozhovory neutíchali a neutíchali….

Moloss party
Nielen účastníkov seminára ale aj ostatných chovateľov a vystavovateľov privítal vonku veľký horiaci krb a fakle osvetľujúce záhradnú moloss party.
Sud piva, ktorý bol zdarma, ako keby nemal dno. Originálna a vraj najlepšia na svete živánka, laci pečené, klobásky a jaterničky, množstvo zeleniny uspokojilo naše mlsné chúťky a podnietilo bohaté diskusie. Končili lepším vzájomným poznaním účastníkov, novými kamarátstvami. No a nesmiem zabudnúť na našu zvláštnu tombolu. Bola bohatá na množstvo kurióznych predmetov, ako je napríklad nečitateľná kniha, ktorá bola asi v 5 tombolách, 20 rokov starý svadobný dar, ktorý bol ešte nerozbalený, čierne korenie po záručnej dobe a strašný ale naozaj strašný hrnček – ktorý som vyhrala ja a teda už viem, čo donesiem do tomboly na budúci rok. Dôležité je, že vyzbieraná hodnota na tombole bola určená pre víťaza výstavy a ten sa veru potešil z peknej sumy. Celkom dobrý nápad, ako napomôcť vystavovateľom k aspoň čiastočnej náhrade nákladov za výstavu.
Poslední skalní sme išli spať neskoro v noci, lepšie povedané skoro ráno. Ďalší deň nás čakala klubová výstava Klubu molossov Slovenska a II. Stredoeurópska klubová výstava plemena shar-pei.

Klubové výstavy – 13. 9. 2004 nedeľa

Niekto hore bol k nám milosrdný, lebo nám nadelil nádherné slnečné čerstvé počasie. Ako keby niekto čaroval a zázračným prútikom spôsobil, že slnečné lúče sa ako keby vtlačili do myslí ľudí a tí boli potom k sebe milší a tolerantnejší.

Posudzovali:
Pamela Jeans Brown – Anglicko
Bullmastiff , mastiff, tibetská doga.

Spôsob posudzovania v Anglicku a v štátoch FCI je odlišné. A aj keď pani Pamela pozná náš systém a samozrejme ho dodržiavala, dôležitejšie ako známka je v tomto prípade obsah jej posudkov. Posudky pani rozhodkyňa robila podrobné a nešetrila chválou ale ani kritikou. Každý vedel jej názor na psa, aj tie kritickejšie slová vedela povedať tak, že vystavovatelia nezapochybovali o jej úcte k ním a ich psom. Svoj verdikt povedala s citom, a tak, že vystavovatelia odchádzali z kruhu spokojní.
Pokiaľ by sme mali vyjadriť jej najväčšie nadšenie, tak to bolo určite nad úrovňou našich tibetských dôg.
Pani Pamela je autorkou knihy o tibetskej doge, minulého roku posudzovala toto plemeno na Cruftsovej výstave. Je považovaná za špecialistku Anglického kennel klubu. A pokiaľ takýto človek prejaví úprimné nadšenie a konštatuje, že naše tibetky sa môžu kedykoľvek zúčastniť najvyšších svetových súťaží…môžete tomu veriť!

Miroslav Václavík – Česká republika
Brazílska fila, argentínska doga, shar-pei

Naši vystavovatelia vedeli, že pokiaľ sa prihlásia na túto výstavu, budú posúdení prísne ale spravodlivo. Bolo tomu tak a rovnako ako v susednom kruhu, aj tu sa každý dozvedel názor na svojho psíka bez škrupuli a nejasností. Osobne si myslím, že pán rozhodca mal ťažkú úlohu, pretože už dlhšiu dobu nám úroveň niektorých plemien klesá. Medzi ne patrí napríklad brazílska fila. Je to samozrejme aj momentálnou ekonomickou situáciou, pretože v tak pohnutej dobe, ako sa nachádzame, málo ktorá chovateľská stanica nachádza peniaze na kúpu tak drahého nového „krvného“ materiálu alebo meria cestu za kvalitným krycím psom.
V plemene argentínska doga kraľovala na Slovensku známa Prisca. Konečným titulom BIS potvrdila svoje kvality, ktoré boli v minulom roku ocenené aj titulom Moloss roka 2003. Touto výstavou splnila podmienky pre udelenie titulu Klubový šampión. Stala sa tak historicky prvou nositeľkou tohto titulu.
U šarpejov s prehľadom vyhrala Máša Magic Sonet, ktorá tak zavŕšila svoju výstavnú sezónu a dlhodobú neporaziteľnú šnúru víťazstiev na mnohých prestížnych výstavách v Európe. Hneď po výstave sa rozhodol jej majiteľ Mašku pripravovať na jej najkrajšie poslanie – materstvo.

Výsledky z jednotlivých plemien:
Anglický mastiff – Barnie u Ťří Ořechu, majiteľ Ľubica Vidiščáková
Argentínska doga – Prisca del Tolkeyen, majiteľ: Eva Pastuchová
Brazílska fila – Bad Annenské Lázně, majiteľ: Lenka Kořínková
Bullmastiff – Highness Royal Kvíz, majiteľ: Attila Szaniszló
Tibetská doga – Bumper Gangkar, majiteľ Jozef Grochal
Šarpej – Máša Magic Sonet, majiteľ: Adam Kisielewski

Povýstavný katalóg so všetkými oceneniami najdete tu.

Príjemné prostredie hotela Piatrová vo Vrútkach nám poskytlo kultúrne podmienky na klubové podujatie s vysokou úrovňou. Okrem výstavných kruhov tu bol priestor pre aktivitu detského klubu Molossáčik. Tento krát sa deti dozvedeli ako sa majú starať o psíka a ako ho pripravovať na výstavy. Tí menší si dali urobiť veselú, dnes tak modernú kresbu na tvár. Takže okrem tých naozajstných psíkov sme tu mali mačiatka, kocúrov alebo aj myšky. Každý aktívny člen klubu Molossačik obdržal krásny športový ruksak. Na ďalšiu výstavu tak budú môcť doniesť svojmu psíkovi vodu alebo nejakú dobrotu…

Napísali o nás

Veľkým lákadlom pre chovateľov a majiteľov molossov bola rozhodkyňa z Anglicka pani Pamela Jeans Brown. Jej skúsenosti a svetové uznanie znásobili hodnotu výstavných posudkov. Zaujímali ma jej názory na Slovensko našu krajinu, ľudí a samozrejme našich psov.
Som rada, že odchádzala plná pozitívnych dojmov zo Slovenska, mentality ľudí a ich správania sa na výstave. Cítila sa medzi nami veľmi príjemne. Množstvo otázok a ochota vzájomne diskutovať o problémoch ju nadchla. Po malom exkurze po SK nešetrila slovami uznania. Čo sa týka psov, ktoré posudzovala na výstave nešetrila kritikou, ale ani slovami chvály. Svoje názory vyjadrovala otvorene a výsledkom bol aj krátky článok v Anglickej kynologickej tlači. Tam, kde kritizovala, dávala aj pomocné rady, tam kde chválila, šírila ďalej pozitívnu reklamu. Výsledkom jej uznania bolo doporučenie a aj uskutočnenie krytia sučky tibetskej dogy z Anglicka našim psom Dzong pen Gangkar.
Veľký dojem urobil aj nový klubový slogan – „Dog is for life not for bussines“. Jeho myšlienku pani Brown priniesla do Anglicka, kde sa tiež ujal a čo je dôležité, utvrdil pozitívny dojem o našej krajine a našej práci!
Klubové dni splnili svoj účel a nielen rozhodcovia, ale aj samotní vystavovatelia odchádzali spokojní, zrelaxovaní a čo je najdôležitejšie s pozitívnymi skúsenosťami a vedomosťami.

Na záver chcem poďakovať všetkým ktorý sa na tejto náročnej ale krásnej akcii podieľali. Po klubovom víkende som dostala množstvo sms a mailov s prejavmi spokojnosti a radosti zúčastnených. Veľmi, veľmi ma potešili. Ďakujem Vám za ne. Presvedčili ma, že takéto klubové podujatia majú význam a určite v nich budeme pokračovať. Už teraz sa teším na tie ďalšie.

Výstava bola sponzorsky podporená firmou Eukanuba a Bayer.
Mgr. Viera Staviarska – prezident Klubu molossov Slovenska

PS: Prítomným som sľúbila uverejniť foto s mojim novým kamarátom – Pán policajt, sľubujem, že už na vás nikdy nevycapím smerovú šípku, ktorá by bola ešte k tomu taká krásna, že by pôsobila ako reklamný plagát!